Kakaowe trufle (Brigadeiro)

By | 19 listopada 2017 | 21:41 2 komentarze
Powoli zbliża się czas planowania prezentów dla najbliższych. Polecam przygotowanie jadalnych upominków, prosto od serduszka. Co powiecie na małe, słodkie i urocze trufle? Zapakowane w eleganckie pudełko z pewnością ucieszą zarówno oko, jak i podniebienie. Przepis, który dla Was przygotowałam jest inspiracją z wyjazdu na Erasmusa do Portugalii. Na miejscu mieliśmy okazję poznać i bywać często w towarzystwie Brazylijczyków, a malutkie i urokliwe brigadeiro jest chyba najbardziej znaną i lubianą słodkością w Brazylii. W dodatku przygotowanie tych trufli jest dziecinnie proste, tym bardziej cieszę się, że dostałam przepis od mojej koleżanki Raissy :).

Z kolei historia powstania tego słodkiego deseru jest nieco bardziej zawiła. Tradycyjne brigadeiro przygotowywano niegdyś w formie jednego, całego ciasta, które dzielono na kawałki chwilę przed podaniem. Przepis został nazwany na cześć Eduarda Gomes’a, brazylijskiego polityka i generała brygady (z portugalskiego brigadeiro). Istnieją różne wersje jego historii. Jedna głosi, że słodkości sprzedawano, aby pozyskać fundusze na polityczną kampanię, a druga, że rozdawano je, aby pozyskać wyborców. Finał tej historii jest taki, że Gomes kampanii nigdy nie wygrał, ale brigadeiro jadane są w Brazylii do dziś. Częściej jednak serwuje się je w postaci urokliwych, małych trufli, aniżeli w postaci jednego ciasta.

trufle kakaowe

Liczba porcji: 18 sztuk
Czas przygotowania: 30 min + 1 godz. studzenia

Składniki:
  • 1 puszka mleka skondensowanego słodzonego (533 g)
  • 20 g masła + ilość do natłuszczenia talerzy
  • 35 g kakao
  • wiórki kokosowe, do obtoczenia trufli
  • posypki czekoladowe, do obtoczenia trufli 
Przygotowanie:
Do rondla o grubym dnie wlewamy mleko skondensowane, dodajemy masło i kakao, gotujemy na małej mocy palnika ok. 10-15 min, cały czas mieszając. 

Gotową i gęstą masę na trufle wykładamy na dwa nasmarowane masłem głębokie talerze, odstawiamy do wystygnięcia na ok. 1 godz. 

Z chłodnej masy natłuszczonymi dłońmi formujemy kulki (⌀ 3,5 cm), obtaczamy je w posypce lub wiórkach kokosowych. Odstawiamy do lodówki, aby stwardniały.

Smacznego!

Wskazówki:
- Początkowo masa na trufle jest płynna, lecz w miarę gotowania będzie gęstnieć. Należy przerwać gotowanie, gdy masa zgęstnieje do konsystencji budyniu, wówczas w trakcie mieszania będzie widać dno garnka.
- Gotowe trufle umieszczamy w papilotkach i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, w chłodnym miejscu lub w lodówce. 

2 komentarze:

Jeżeli skorzystasz z mojego przepisu, miło mi będzie jak wyrazisz o nim opinię ;)